Turecké Intermezzo

Autor: Jan Sklenar | 20.7.2016 o 13:27 | Karma článku: 5,05 | Prečítané:  1404x

Ak Turecko zavedie trest smrti, už len málokto bude pochybovať o dokonalosti propagandy a totálnom prevzatí moci v krajine akú nedávno predviedol Recep Tayyip Erdoğan.

Nie som zástancom konšpiračných teórií a nikdy nim nebudem. Ak sa v Turecku nejaký puč predsa len pripravoval prezident ho musel veľmi rýchlo odhaliť. Namiesto toho aby zasiahol včas, počkal a využil situáciu aby ešte viac posilnil svoju pozíciu. Erdoğan sa predviedol ako majster manipulácie a dokonale zmiatol celý svet.

Nedávno som mal zopár príležitostí navštíviť Turecko. Dokonca len pred mesiacom som sa vrátil z Istanbulu. Aj tu platí známa floskula, že všetko je iné priamo na mieste ako v miestnych médiách. Istanbul ma očaril svojou nádherou, krásou svojich parkov, verejným priestorom, históriou, jedlom, kultúrou a obyvateľmi. Ani nie týždeň po mojom návrate exploduje na letisku bomba a o mesiac je v krajine prevrat. Zvláštny pocit a asi veľké šťastie nebyť na nesprávnom mieste v nesprávny čas.

Recep Tayyip Erdoğan vládne v Turecku tvrdou rukou, nenávidí Kurdov a ostatné menšiny a zničí každého politického oponenta. Po mojom príchode do Istanbulu visel na každom plote, stĺpe, okne metra a to mi pripomenulo časy dávno minulé, keď nám podobne vešali Husáka  kde sa len dalo. Spomínam si na jeden večer na hotelovej izbe kedy v miestnej televízií bažanti skladali vojenskú prísahu. Ich rodičia plakali od dojatia a boli hrdí na synov národa. Takisto mám v pamäti oslavy 563.výročia dobitia Istanbulu na ktorom prezident burcoval 2 mil. dav a rozdával červený polmesiac na paličkách. Potom sme si urobili výlet na Princové ostrovy- deväť ostrovov situovaných juhovýchodne od Istanbulu v Marmarskom mori ktorí v minulosti slúžili na luxusnú izoláciu nežiaducich dedičov na otomansky trón. Poskytli dokonca exil i Leonovi Trotskému, keď bol vyhostený zo Sovietskeho Zväzu. Na jednom z nich sme sa zastavili a chvíľu pobudli. Po vystúpení z lode sa nám naskytol bizarný obraz. Po pravej strane typické ostrovné taverny, palmy a zmrzlina a po ľavej, vojenská základňa. Osemnásťroční chlapci v plnej poľnej v guľometných hniezdach potiaci sa pri teplote 30 stupňov. Kasárne s detskými ihriskami a návštevnými hodinami. Nechápal som a kládol som si otázku, načo tento cirkus? Teraz už chápem. Keby len tí chlapci pred mesiacom vedeli čo ich čaká...

V Turecku mám aj dobrého priateľa s ktorým si pravidelne dopisujem. Keď sme sa stretli pred rokom, neskrýval sklamanie a obavy s Erdoğanovej politiky. Podľa jeho slov mala byť v Turecku do piatich rokov občianska vojna. Bral som to vtedy na ľahkú váhu a oponoval,  veď čoskoro budete v EU... Naivná predstava. Haydar sa nemýlil a jeho vízie sa naplnili oveľa skôr. Dnes už z obavy o svoju prácu a život radšej nič kritické nepíše. Aj toto je realita demokracie v dnešnom Turecku na ktorú sa nedávno odvolávali európski predstavitelia.

Krajina je na pokraji veľkého kolapsu. Erdoğan rozohral veľmi nebezpečnú partiu v ktorej ide o veľa. Uvidíme či niekto zastaví jeho mocenský plán. Nateraz je zrejme každému jasné, že sa rodí nový diktátor. Pre Európu a západný svet je to veľmi zlá správa a bude znamenať zásadnú zmenu v ťažko skúšanom regióne.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum: SaS predbehla v preferenciách SNS, do parlamentu by sa dostalo aj KDH

Ak by sa parlamentné voľby konali počas predchádzajúceho víkendu, súčasná koalícia by v parlamente získala 69 mandátov.

BLOG TRANSPARENCY INTERNATIONAL

Ťapáková zarába viac ako minister, no nemáte právo to vedieť

Právo na súkromie je dôležitejšie.

PLUS

Prečo treba chrípku vypotiť?

Mnoho ľudí netuší, čo znamená zvýšená teplota a prečo je pre telo vlastne užitočná.


Už ste čítali?