reklama

November v poštovej schránke

Kultúrne centrum Modra v predvečer výročia Nežnej revolúcie zorganizovalo veľmi plodnú a zaujímavú debatu s Martinom M. Šimečkom a Patrikom Lančaričom. Bol som jej súčasťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Zazneli dôležité myšlienky a pre mňa, tak veľmi potrebná reflexia novembra a udalostí, ktoré neskôr nastali. Po takmer 27 rokoch je veľmi potrebné začať bilancovať, hodnotiť, kriticky myslieť a otvorene hovoriť o tom, čo sa podarilo a čo naopak zlyhalo. Nie preto, že by sme chceli vynášať súdy, generalizovať, moralizovať či kritizovať. Spoločenská reflexia novembra 89´, je dôležitá hlavne z dôvodu pohnúť sa vpred. Čerpať z ideálov novembra, poučiť sa, nájsť svoje vlastné ídey, vyvarovať sa chybám, ktoré sa urobili, ale hlavne, nájsť opäť zápal a záujem o veci verejné. Rezignovali sme na politiku, odovzdali priestor bezočivcom, karieristom, ekonómom, finančným skupinám, bláznom, šarlatánom a bohužiaľ nedávno aj fašistom! Včera to Martin M. Šimečka pomenoval presne a vecne. Im sa po 89` nechcelo do politiky, považovali to za niečo nepríjemné, zodpovedné, špinavé... Moc teda prevzali technokrati, ekonómovia a samozvané elity. Nesmieme urobiť rovnakú chybu! Jedna generácia je už bohužiaľ stratená. Tá naša má historickú úlohu vygenerovať zo seba to najlepšie, čo dokáže. Ak nenájdeme silu, priestor získajú iní. Tí ponúkajú zväčša jednostranné riešenia, marginalizujú pluralitu názorov, sú neomylní a za svoje ideály sú ochotní urobiť čokoľvek.
Nepotrebujeme veľké gestá a tribúny. Stačí, keď každý pomôže svojim dielom. Keď sa zapojí do procesu o záchranu demokracie. Každý vo svojom regióne dokáže urobiť veľa, stačí sa len nebáť a nahlas vysloviť svoj názor. V zdieľaní svojho svetonázoru, hodnôt, ktoré vyznávame, neostaneme sami. Nemusíme vždy spolu súhlasiť, ale naučme sa diskutovať a povýšme záujmy verejné nad tie vlastné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Martin včera nezabudol poznamenať, že keby oni mali v novembri toľko skúseností a poznania ako my, veľa vecí by urobili úplne inak. Zabudol však povedať, že dnešný zápas o liberálnu demokraciu čelí oveľa sofistikovanejšiemu protivníkovi. Do hry vstupujú nové média a takmer neobmedzení prístup k informáciám. Tak ako bola nástupom kníhtlače v roku 1450 spochybnená neomylnosť svetských či náboženských autorít, čo neskôr vyústilo aj do 30 ročnej vojny. Čelíme dnes novému informačnému boomu. Úplne inému ako v 15. či 16 storočí. Relevantné a vierohodné informácie zakladajúce sa na vedeckým štúdiách zaujímajú už len tých ktorí si doma ešte dokážu otvoriť knihu. Netvrdím, že v minulosti tomu bolo inak ale, dnes existujú fenomén ktorý voláme internet. Kde zdanlivo každý kto prejaví záujem absolvuje rýchlo kurz medicíny, sociológie, medzinárodných vzťahov či práva. Samozvaní doktori vied nás potom zahlcujú informáciami, ktoré volajú štúdie. Zvedavosť je najprirodzenejšou ľudskou vlastnosťou. To, že sme zvedaví je úplne v poriadku. Čo však nie je v poriadku, je absencia kritického myslenia. Informácie sme sa naučili len bezhlavo prijímať. Neuvažujeme o súvislostiach, neoverujeme zdroje, pociťujeme rozkoš keď objavíme svoju pravdu. „Heuréka takto to je a basta“. A ak si niekto myslí niečo iné je pre mňa idiot. Média boli vždy nástrojom propagandy. Inak tomu nie je ani v 21.storočí. Sú však oveľa sofistikovanejšie, adresáta si nájdu doma v obývačke a v HD kvalite. O čom sme sa koniec koncov mali možnosť presvedčiť aj včera večer.
A média sú tým najväčším dôvodom na znepokojenie. Šíria klamstva, polopravdy a konšpirácie. Poskytujú priestor všetkým a za každých okolností.
Včerajšia debata bola aj o tom, že sloboda nie je len právo ale oveľa viac povinnosť. Brániť a ochraňovať ju. Je to ten najväčší výdobytok ľudstva. Tá najkrehkejšia esencia vykreovaná stáročiami vojen a krviprelievania. A tak ako povedal už Aristoteles - Základom demokratického štátu je sloboda. V opačnom prípade budú platiť slová Normana Mailera: „Demokracia je krehká. Vychádzam z najčernejších hĺbok ľudskej povahy a znovu tvrdím, že prirodzený spôsob vlády, oveľa prirodzenejší ako demokracia, je pre väčšinu ľudí fašizmus“. Ak teda chceme aby sa udalosti zo 40 rokov minulého storočia zopakovali, sme „na dobrej ceste“. Myslíte, že preháňam?
V žiadnom prípade! Dnes ráno som si na výročie novembra 89 našiel v poštovej schránke toto. Aké symbolické...

SkryťVypnúť reklamu
reklama


 

Jan Sklenar

Jan Sklenar

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Niekedy žiaľ neostáva nič iné, iba písať. A keď nás bude písať viac, možno sa veci zmenia. Ale nezabudnime na to najhlavnejšie, kriticky myslieť! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu